Dla rodziców

(omówienia pochodzą ze stron internetowych)


Wszystkie prezentowane niżej tytuły są dostępne w Bibliotce Pedagogicznej w Przasnyszu. Rodziców pragnących pogłębiać wiedzę na temat wychowania swoich dzieci zachęcamy do skorzystania z naszej oferty

Jedynak

Nr inwent.34298

Książka mówi o tym, że szanse na szczęśliwe życie nie zależą od tego, czy dziecko wzrasta samo, czy w towarzystwie licznego rodzeństwa. Dużo ważniejsze jest to, by rozwinęło ono umiejętności potrzebne do życia w społeczeństwie, tzn. nauczyło się traktować z uwagą i szacunkiem i siebie, i innych ludzi.

Jak wspierać dziecko w nauce : niezbędnik aktywnego ridzica

Nr inwent.35243

W poradniku - wiele praktycznych informacji na temat rozwoju dziecka w młodszym wieku szkolnym, jego potrzebach, małych i dużych problemach szkolnych. A także mini przewodnik dla rodziców sześciolatków, który pomoże ocenić, czy dziecko jest już gotowe zostać uczniem. Wszystko po to, aby mądrze wspierać dziecko w rozwoju i pomagać mu odnosić sukcesy, nie tylko w szkole! Do poradnika dołączona jest płyta CD zawierająca m.in. plakaty edukacyjne, mini kurs umiejętności wychowawczych, zestaw zabaw rozwijających różne sfery rozwoju dziecka do wykorzystania w każdej sytuacji.


Moje dziecko w przedszkolu

Nr inwent.35697

Z książki rodzic dowie się, jakie ma możliwości i prawa w przedszkolu, jak przygotować dziecko do rozstania, czego nauczyć malucha, by dobrze sobie radził. Ponadto książka porusza takie tematy, jak prawidłowe żywienie, rozwój mowy, sposoby na wspomaganie rozwoju ogólnego malucha. Autorzy wyjaśniają, dlaczego dziecko kłamie i jak je tego oduczyć. Znajdą się tu też podpowiedzi, jak nauczyć sztuki rozwiązywania konfliktów i jak wytłumaczyć mu, że ma dbać o swoje i innych bezpieczeństwo.

Jestem dziewczynką, jestem chłopcem : jak wspomagać rozwój seksualny dziecka

Nr inwent.36044

Jak wspomagać rozwój seksualny dziecka? Jak rozwija się jego seksualność? Dlaczego trudno osobom dorosłym rozmawiać z dziećmi o sprawach intymnych? Jakie są granice normy ekspresji seksualnej oraz oznaki zaburzeń w tej sferze rozwoju? "Odpowiadając na te i inne pytania, autorki w sposób świeży i przemyślany opisują pierwszy odcinek rozwoju seksualnego człowieka - dzieciństwo. Jest to pozycja nieprzeciętna, niebanalna, staranie przemyślana, oparta na rzetelnie udokumentowanej wiedzy i na twórczej jej interpretacji".

Karcenie dzieci : perspektywa prawna

Nr inwent.36168

Monografia zawiera analizę społecznie kontrowersyjnego zagadnienia, jakim jest karcenie dzieci. Omówiono je w odniesieniu do płaszczyzny historycznej oraz komparatystycznej, jak też poprzez zaprezentowanie poglądów doktryny i dorobku judykatury. Publikacja uwzględnia aktualny stan prawny wyznaczony przez wprowadzenie w Polsce w 2010 r. prawnego zakazu stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Jest to książka nie tylko dla prawników, ale także dla tych wszystkich, których z różnych względów interesuje perspektywa prawna karcenia dzieci, a więc przede wszystkim rodziców, opiekunów oraz osób profesjonalnie zaangażowanych w działania na ich rzecz.

Wychowanie przez czytanie

Nr inwent.3217

Poradnik dla rodziców i opiekunów dzieci, napisany przez animatorki akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Jak wszczepić dziecku poczucie własnej wartości i empatię? Mądre, fachowe rady wychowawcze i konkretne wskazówki, dotyczące wspólnego czytania: "najskuteczniejszego i najtańszego sposobu budowania zasobów wewnętrznych dziecka".

Jak być dobrym rodzicem trudnego ucznia

Nr inwent.36164

Autor z humorem i sympatią radzi rodzicom "trudnych" dzieci, wpadających w przedszkolu i szkole w tarapaty, jak radzić sobie w tej kłopotliwej sytuacji. Dowiesz się z niej, jak się zachować, gdy dyrektor szkoły wzywa Cię na dywanik, jak pomóc dziecku odnaleźć się w rzeczywistości szkolnej i jak porozumieć się z nim w domu. Książka skierowana jest przede wszystkim do rodziców, jej myślą przewodnią jest współpraca rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół i pedagogów szkolnych na rzecz dzieci, wykazujących problematyczne zachowania. Autor radzi, w jaki sposób dorośli mogą zjednoczyć siły, by wspólnie przyczynić się do adaptacji dziecka w szkole i osiągania przez nie sukcesów w nauce.

Ojcostwo dla żółtodziobów

Nr inwent.35828

Ta książka odpowie na pytania, które od wieków nurtują ojców. Ojcowie znajdą w niej: zdroworozsądkowe porady ojca z długoletnim stażem, praktyczne porady związane z opieką i pielęgnacją niemowlaków i dzieci, mądre zasady, dzięki którym przeprowadzisz swoje dzieci bezpiecznie przez burzliwy okres dojrzewania, przewodnik przetrwania w trudnych sytuacjach, takich jak rozwód, wychowywanie przybranych dzieci bądź samotne ojcostwo. Jak rozwijać spostrzegawczość i koncentrację? Zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym

Nr inwent.35420

Zabawy z wykorzystaniem materiałów, które znajdują się w każdym domu, skierowane są do dzieci uczęszczających ostatni rok do przedszkola. Ta książka oferuje ciekawe i sprawdzone pomysły zabaw dla dzieci, które umożliwiają im zapoznanie się z przedmiotami z życia codziennego. Ponadto prowadzą do przyswojenia sobie zdolności i umiejętności istotnych szczególnie w szkole. Przedstawione zabawy dodają dzieciom odwagi do samodzielnego działania i prób, rozwijają kreatywność i wspierają ich rozwój.

Partnerstwo w rodzinie. Istota i uwarunkowania relacji między rodzicami i dziećmi

Nr inwent.35618

Jak rozumieć partnerstwo w relacjach między małżonkami oraz rodzicami i dziećmi? Czy partnerstwo rzeczywiście jest możliwe, a jeśli tak, czy jest potrzebne w życiu rodzinnym? Czy nie jest przeciwstawne autorytetowi rodziców? Jeśli jest potrzebne, to co na nie wpływa i jak je na co dzień realizować, a w końcu jak badać partnerstwo, jakie definicje i wskaźniki tego zjawiska przyjąć w badaniach empirycznych? Niniejsza publikacja jest próbą odpowiedzi na postawione problemy przez grupę specjalistów z zakresu nauk o rodzinie.


Rozmowy z dzieckiem. Proste odpowiedzi na trudne pytania

Nr inwent.35137

Kiedy dziecko zadaje rodzicowi pytania dotyczące sfery intymnej, czyli seksu i miłości oraz trudnych kwestii społecznych, jak przemoc, pedofilia, prostytucja czy śmierć reaguje on zazwyczaj zażenowaniem i bezradnością. Jak zmienić tę sytuację i podchodzić do trudnych rozmów z dzieckiem jak do ciekawego wyzwania, pogłębiania więzi, troskliwego przygotowywania go do życia?

Przedszkolaki. Co każdy rodzic i nauczyciel wiedzieć powinien

Nr inwent.35334

W tej książce opisane zostały najbardziej typowe trudności, z jakimi może borykać się dziecko w wieku 3-7 lat; podane są także wskazówki, jak można poradzić sobie z nimi samemu lub jak zauważyć moment, kiedy należy zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Jak wykształcić inteligencję emocjonalną. Poziom podstawowy. 50 pomysłów ćwiczeń

Nr inwent.35606

Pełny program rozwijania kompetencji emocjonalnej! Kompetencja emocjonalna to sprawność kluczowa! Uczucia nie są niepokornymi pozostałościami wieku kamienia łupanego, które należy uciszyć lub zignorować, w międzyczasie wpajając dzieciom wiedzę akademicką. Uczucia kierują naszym zachowaniem, kształtują wartości, które wyznajemy, i warunkują wybór takiego, a nie innego działania.

Trudności dzieci w posługiwaniu się kodem językowym : metody terapii

Nr inwent.34717

Książka wprowadza w problem trudności dzieci w operowaniu kodem językowym, postrzeganych także jako źródło specyficznych trudności w uczeniu się, zagadnienia budzącego coraz większe zainteresowanie wśród badaczy i praktyków. Podane są w niej propozycje rozwiązań terapeutycznych, co jest wyjściem naprzeciw naglącym potrzebom osób z takimi trudnościami, albowiem w istotnym stopniu ograniczają one osiągnięcie sukcesu w szkole z wszystkimi tego konsekwencjami.

ADHD - podjąć wyzwanie

Nr inwent.35040

Książka prezentuje wyniki pionierskich badań, dzięki którym ADHD może stać się mniej uciążliwe dla dziecka i jego rodziców. Zawiera omówienie różnych metod sprzyjających poprawie wyników w nauce [...]. Książka stanowi doskonały materiał szkoleniowy dla rodziców i pomoc edukacyjną dla nauczycieli. Rodzicom przyda się w praktyce, a nauczyciele zechcą na pewno mieć własny egzemplarz, aby polecić go rodzicom, którzy potrzebują informacji Dziecko a zagrożenia współczesnego świata.

Nr inwent.34952

W niniejszej publikacji autorzy prac ukazują przede wszystkim różne źródła i rodzaje zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać dzieci we współczesnej rzeczywistości. Są to między innymi: zagrożenia w rodzinie, przedszkolu, szkole, grupie rówieśniczej oraz w kontaktach z mediami i otoczeniem społecznym.

Jak dyslektyczne dziecko nauczyć czytania : wypróbowana metoda dla nauczycieli i rodziców

Nr inwent.34823

Dzięki tej przystępnej i pouczającej książce rodzice dowiedzą się, w jakim tempie powinna przebiegać nauka, jak przezwyciężyć kłopoty dziecka ze skupieniem uwagi, ile ćwiczeń i powtórek wystarczy dziecku do zrozumienia i opanowania materiału, ile wyrażeń słownikowych można mu wpoić w ramach pojedynczej lekcji, ile stron dziennie zadać do czytania, pisowni ilu słów można go nauczyć przez tydzień, żeby dziecko nie robiło błędów ortograficznych w odrabianiu pracy domowej.


Rodzicielstwo adopcyjne. Wybrane aspekty funkcjonowania rodzin adopcyjnych

Nr inwent.34771

Rodzina adopcyjna stanowi specyficzny system rodzinny. ... Adopcja uważana jest za najbardziej wartościową formę kompensacji sieroctwa społecznego ze względu na to, że umożliwia dziecku wychowanie w środowisku najbardziej zbliżonym do rodziny biologicznej. Autorka przedstawia szersze spojrzenie na rodzinę adopcyjną, uwzględniające najnowsze teorie psychologii rodziny, takie jak podejście systemowe czy ujmowanie rodziny w różnych fazach jej rozwoju.

Pierwsze lata w szkole

Nr inwent.34686

Praktyczny poradnik dla rodziców, pedagogów i psychologów. W prosty i dowcipny sposób opisuje trudny proces wychowania dziecka w wieku od 7 do 10 lat. Autorka podaje przykłady zabaw edukacyjnych kształtujących między innymi: zaufanie, cierpliwość, oraz umiejętność oszczędzania. Dzięki tej książce wychowanie staje się nie tylko wyzwaniem, ale również fascynującą przygodą.

Psychologia rodziny : małżeństwo i rodzina wobec współczesnych wyzwań

Nr inwent.34700

Psychologia małżeństwa i rodziny pozostaje w ścisłym związku z psychologią rozwoju człowieka; to właśnie rodzice są obdarzeni przypisanym im przez naturę darem przekazywania życia. Z tego względu w pracy przedstawiono współczesne osiągnięcia psychologii prenatalnej: roli więzi rodzinnych w rozwijaniu empatii czy też inteligencji emocjonalnej rozpatrywanej w kontekście struktury rodziny.

Trudności dzieci w posługiwaniu się kodem językowym : metody terapii

Nr inwent.34717

Książka wprowadza w problem trudności dzieci w operowaniu kodem językowym, postrzeganych także jako źródło specyficznych trudności w uczeniu się, zagadnienia budzącego coraz większe zainteresowanie wśród badaczy i praktyków. Podane są w niej propozycje rozwiązań terapeutycznych, co jest wyjściem naprzeciw naglącym potrzebom osób z takimi trudnościami, albowiem w istotnym stopniu ograniczają one osiągnięcie sukcesu w szkole z wszystkimi tego konsekwencjami.

Powrót do strony głównej