Strona główna
Z historii
Warunki korzystania
Wypożyczalnia
Czytelnia
Warto przeczytać
Linki
Dla bibliotekarzy szkolnych
Fotogaleria

Wydarzenia

SZTUKA KIRIGAMI - relacja

W dniach 24 i 25 lutego w naszej bibliotece odbyły się kolejne warsztaty dla nauczycieli. Tym razem prawie 80-osobowa grupa uczestników poznawała tajniki kirigami - japońskiej sztuki nacinania i składania papieru. Zajęcia prowadził Andrzej Sierak - nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu.

MIKOŁAJKOWA FABRYKA OZDÓB - relacja

6 grudnia wraz z Miejską Biblioteką Publiczną i Muzeum Historycznym otworzyłyśmy Mikołajkową Fabrykę Ozdób - w siedzibie przasnyskiego muzeum. Licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta mieli okazję wykonać piękne bombki, papierowe choinki i gwiazdki z płyt CD.

FILCOWE FASCYNACJE - relacja

18 i 19 listopada 2014 roku zorganizowałyśmy warsztaty dla nauczycieli - członków Klubu Nauczyciela z Pasją. Tym razem nauczyciele (łącznie 71 osób) uczyli się wykonywać bombki z wełny czesankowej oraz broszki z filcu. Zajęcia poprowadziła pani Hanna Wichlińska z Fundacji Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Świetlik.

SPOTKANIE NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY - relacja

29 października 2014 roku gościłyśmy nauczycieli bibliotekarzy z naszego rejonu z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem "Kto czyta książki, ten żyje podwójnie". 21 uczestników spotkania wzięło udział w warsztatach na temat "Wspomaganie szkoły - rola bibliotek szkolnych". Przedstawiono prezentację multimedialną, wystawę nowości z dziedziny bibliotekoznawstwa oraz przekazano materiały promocyjne dla szkół.

JESIEŃ Z ELMEREM - relacja

Akcja pt. ?Jesień z Elmerem? odbyła się w Bibliotece Pedagogicznej w Przasnyszu w dniach 6-10 października. Łącznie odwiedziło nas 342 dzieci z klas zerowych oraz klas I-III szkół podstawowych powiatu przasnyskiego. Elmer odwiedził również dzieci niepełnosprawne ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ?Jestem? w Przasnyszu. Zapraszamy do fotogalerii oraz na nasz blog i profil na Facebooku.

EDUKACYJNY KALEJDOSKOP - relacja

29 września 2014 odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Klubu Nauczyciela z Pasją. Liczna - 38-osobowa grupa nauczycieli uczestniczyła w warsztatach "Edukacyjny kalejdoskop". Prowadzący zajęcia: Luiza Dawidziuk, Aneta Dobrzyńska i Ewa Żbikowska - przedstawiły nowe techniki i metody aktywizujące w pracy z dziećmi w różnym wieku. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in., jak w formie zabawy uczyć dzieci literek, utrwalać zasady ortograficzne czy sprawnie liczyć. Nauczyciele mieli okazję wykazać się twórczym myśleniem i kreatywnością. Twórczy nauczyciel to taki, który wciąż zdobywa nową wiedzę, uczy się i chce swoją pasją zarażać wychowanków. Kolejne warsztaty planujemy już w październiku. Zapraszamy.

ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ 2014 - relacja z rajdu

W dniu 24 maja nasza Biblioteka po raz drugi wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Odjazdowy Bibliotekarz". Głównym organizatorem rajdu była Miejska Biblioteka Publiczna. W tym roku trasa wiodła przez Święte Miejsce na Przejmy. W Rajdzie wzięło udział ok. 60 miłośników czytania i jazdy na rowerze. Zapraszamy do fotogalerii i na nasz profil na facebooku.

WIKLINA PAPIEROWA, CZYLI DRUGIE ŻYCIE GAZETY - relacja z warsztatów

W dniach 25-26 marca odbyły się kolejne warsztaty dla nauczycieli. Tym razem pod okiem instruktorek z Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie uczyliśmy się wyplatać koszyki z wikliny papierowej. W zajęciach wzięło udział ok. 50 nauczycieli z Przasnysza i okolic. Zapraszamy do fotogalerii i na nasz profil na Facebooku.

PRZYJDŹ, OPOWIEM CI BAJKĘ... - relacja z zajęć

Od 18 do 25 marca 2014 w naszej bibliotece przeprowadzono akcję pt. "Przyjdź opowiem Ci bajkę". Jak wiadomo sukces dziecka zależy w dużej mierze od jego wiedzy. Kluczem do wiedzy jest czytanie. Wiele osób, choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i potrzeba lektury muszą powstać w dzieciństwie. Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą. Stąd pomysł na akcję dla dzieci w wieku przedszkolnym. Z oferty biblioteki skorzystało 212 dzieci następujących przedszkoli:
Miejskie Przedszkole nr 1 im. Marii Kownackiej w Przasnyszu
Kubusiowe Przedszkole w Przasnyszu Punkt Przedszkolny i Oddział Zerowy z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej Curie w Krasińcu
The Academy of Smurfs w Przasnyszu
Punkt Przedszkolny w Bogatem.
Z uczestnikami zajęć pracowano metodą pedagogiki zabawy. Dzieci wysłuchały bajkę edukacyjną "Żabka Amelka i skutki nieposłuszeństwa" (J. Brodowska "Przygody Fryderyki czyli bajki terapeutyczne", Wyd. Harmonia 2013) . Dzieci świetnie poradziły sobie ze wskazaniem negatywnych cech głównego bohatera. Umiały ocenić skutki nieposłuszeństwa. Poza tym chętnie brały udział w zabawach integracyjnych i plastycznych. Z niewielką pomocą wykonały wiosenne zajączki. Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich przedszkolaków było zwiedzanie magazynu książek. Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim dzieciom oraz dyrektorom i nauczycielom przedszkoli za odwiedziny w naszej bibliotece. Liczymy na dalszą współpracę. Zdjęcia z naszej akcji w fotogalerii oraz na naszym profilu na facebooku i na blogu.

JAK CIĘ WIDZĄ... CZYLI RÓŻNE OBLICZA NAUCZYCIELA - relacja z warsztatów

W dniach 28 i 29 stycznia odbyły się kolejne warsztaty dla nauczycieli. Prowadziły je nauczycielki Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu - Ewa Dymczyk i Monika Grudzińska. Uczestnicy dowiedzieli się, jak dbać o swój wizerunek, odpowiednio dobierać kolory, aby być lepiej postrzeganym przez uczniów.
Fotorelacja z warsztatów dostępna w zakładce "Fotogaleria" oraz na naszym profilu na Facebooku:
Fotogaleria

SPOTKANIE WIGILIJNE KLUBU NAUCZYCIELA Z PASJĄ

W dniu 11 grudnia na uroczystym spotkaniu wigilijnym zebrali się członkowie Klubu Nauczyciela z Pasją działającego przy naszej Bibliotece oraz zaproszenie goście - dyrektorzy szkół i przedszkoli. Wieczór uświetnił występ wspaniałego wiolonczelisty Pawła Roka. Zebrani wykonali wspólnie łańcuch dobrych życzeń, który zawiesiliśmy na bibliotecznej choince oraz spróbowali wigilijnych specjałów.

WOKÓŁ CHOINKI - relacja z warsztatów

W dniach 26, 27 i 28 listopada odbyły się warsztaty plastyczne dla nauczycieli. Tym razem zgłosiła się rekordowa liczba chętnych - aż 90 osób, dlatego zorganizowane zostały trzy spotkania. Warsztaty prowadziły nauczycielki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Przasnyszu - Dorota Franusik, Anna Rośleń i Aleksandra Mystkowska oraz nauczyciel bibliotekarz z SP w Krasnosielcu - Andrzej Sierak. Uczestnicy wykonywali kartki świąteczne, choinki, gwiazdki i inne dekoracje świąteczne.
Fotorelacja z warsztatów dostępna w zakładce "Fotogaleria" oraz na naszym profilu na Facebooku:
26 listopada
27 listopada
28 listopada
Nasze prace

JESIENNE ROZSYPANKI - relacja z warsztatów

W dniach 22 i 23 października odbyły się warsztaty dla nauczycieli - członków i sympatyków Klubu Nauczyciela z Pasją. Wzięło w nich udział 50 osób - z Przasnysza oraz powiatu przasnyskiego i makowskiego. W programie znalazły się: gry i zabawy na lepsze poznanie grupy, tańce integracyjne, zabawy ze słowem oraz praca plastyczna z wykorzystaniem surowców wtórnych. Kolejne spotkanie zaplanowano na 26 i 27 listopada - będzie dotyczyło wykonywania ozdób świątecznych.
Zapraszamy do fotogalerii.

SPOTKANIE NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

W dniu 9 października 2013 roku w czytelni naszej biblioteki spotkali się nauczyciele bibliotekarze z naszego powiatu. Spotkanie zorganizowałyśmy z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem "Biblioteki szkolne - bramy do życia". Uczestnicy wzięli udział w warsztatach nt. prowadzenia dokumentacji oraz kalendarza imprez w bibliotece szkolnej. Nie zabrakło również czasu na wymianę doświadczeń i dyskusję.

ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ - relacja z Rajdu

18 maja Bibliotekarze oraz czytelnicy, miłośnicy książek i jazdy na rowerze uczestniczyli w rajdzie "Odjazdowy Bibliotekarz". Nasza Biblioteka włączyła się w organizację tego przedsięwzięcia. Impreza była bardzo udana - przede wszystkim dopisała pogoda. Na start rajdu zgłosiło się prawie 40 osób. Celem naszej podróży było Rostkowo, ale zanim tam dotarliśmy, przejechaliśmy przez Przasnysz, zaglądając do bibliotek - Miejskiej Biblioteki Publicznej i jej dwóch filii - dla Dzieci i Młodzieży na ul. Św. Wojciecha oraz filii na ul. Orlika. Kolejny etap wycieczki to Biblioteka Pedagogiczna, gdzie na rajdowiczów czekały pomarańczowe balony i słodki poczęstunek ... również pomarańczowy. W Rostkowie - miejscu urodzenia św. Stanisława Kostki, obejrzeliśmy kościół, wysłuchaliśmy opowieści ks. proboszcza. Następnie w parku dydaktycznym na uczestników czekał poczęstunek (dziękujemy cukierni Kaczorek oraz piekarni Klementynka) oraz konkursy - literackie i sportowe. Nagrody dla uczestników zapewnili sponsorzy (Biurox, Kross, Agencja Sukurs, P.H. Kowalska - hurtownia książek). Obszerna fotorelacja z Rajdu dostepna w fotogalerii oraz na naszym facebookowym profilu. Kolejny Rajd już za rok. Zapraszamy!

RÓŻA DLA MAMY - relacja z warsztatów

W dniach 13 i 15 maja w czytelni naszej biblioteki na kolejnych w tym roku szkolnym warsztatach spotkali się nauczyciele - łącznie ponad 40 osób. Tym razem z okazji zbliżającego się Dnia Matki wykonywaliśmy róże i inne kwiaty. Było wstążeczkowe haftowanie, kwiaty z papieru, ze ściereczek. Nauczyciele pokazywali swoje pomysły na upominki dla mam. Efekty naszej pracy można zobaczyc w fotogalerii.

SPOTKANIE NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

W dniu 29 kwietnia w czytelni naszej biblioteki spotkali się nauczyciele bibliotekarze powiatu przasnyskiego. Uczestnicy wysłuchali relacji ze spotkania z redaktorem naczelnym "Biblioteki w Szkole" Juliuszem Wasilewskim. Następnie przedstawiłyśmy prezentację multimedialną autorstwa Andrzeja Sieraka pt. "Jak pozyskać fundusze na działalność biblioteki". Później uczestnicy próbowali w grupach stworzyć przykładowe projekty. Ustalali temat, cele oraz budżet swoich przedsięwzięć. Pomysły były bardzo ciekawe i potwierdziły tezę, że bibliotekarze stanowią kreatywną grupą zawodową.

W ŚWIĄTECZNYM KOSZYKU - relacja z warsztatów

W dniach 5 i 6 marca nasza biblioteka zorganizowała warsztaty wielkanocne. Tym razem pod czujnym okiem Doroty Franusik, Marzeny Łazickiej i Aleksandry Mystkowskiej - nauczycielek ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Przasnyszu wykonywałyśmy koszyczki z szarego papieru oraz kolorowe pisanki. W ciągu dwóch dni odwiedziło nas ponad 60 nauczycieli - z Przasnysza i całego powiatu. Efekty naszej pracy można obejrzeć w fotogalerii. Zapraszamy.

W ŚWIĄTECZNYM NASTROJU - relacja z warsztatów

W dniach 4 i 5 grudnia nasza biblioteka ponownie zorganizowała warsztaty - tym razem ich tematyka związana była ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. 4 grudnia w tajniki haftu matematycznego wprowadziły uczestników nauczycielki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Przasnyszu, panie Dorota Franusik, Marzena Łazicka i Monika Achcińska. Zebrani wyposażeni w igłę i nici wyszywali anioły i bombki na wcześniej przygotowanych szablonach. Prowadzące nauczyły również zebranych, jak z pasków papieru (metodą quillingu) wykonać anioła i choinkę. W tym miejscu bardzo dziękujemy prowadzącym za trud włożony w przygotowanie warsztatów.
Następnego dnia kolejna grupa nauczycieli wykonywała kartki świąteczne - tym razem metodą iris folding, a także choinki ze starych czasopism. Przy muzyce kolęd rozmawiałyśmy o zwyczajach świątecznych i ...wymarzonych prezentach. Zaproponowałyśmy również kilka zabaw integracyjnych związanych ze świętami, które mogą być inspiracją podczas organizowanych spotkań przedświątecznych z uczniami i rodzicami. Zapraszamy do oglądania zdjęć z warsztatów w fotogalerii.
Na kolejne warsztaty zapraszamy w 2013 roku.

TWÓRCZE MYŚLENIE - TWÓRCZE DZIAŁANIE - relacja z warsztatów

W dniach 14, 21 i 28 listopada ponad 60 nauczycieli z przedszkoli i szkół z Przasnysza, Bogatego, Dobrzankowa, Lipy, Jednorożca, Duczymina, Pościenia Wsi, Ulatowa Adamów, Krasnosielca, Karwacza i Chorzel wzięło udział w pierwszych w tym roku szkolnym warsztatach. Tym razem przygotowałyśmy zadania wymagające twórczego myślenia i działania. I tak uczestnicy tworzyli portret pamięciowy i wymyślali imię dziwnego stwora, układali niesamowitą historię, definiowali przedmioty z przyszłości. Uczestnicy podkreślali, że zaproponowane metody z powodzeniem wykorzystają w pracy z dziećmi i młodzieżą. Zdjęcia z warsztatów do obejrzenia w fotogalerii.

SPOTKANIE DLA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

W dniu 24 października we współpracy z Biblioteką Zespołu Placówek Oświatowych w Jednorożcu zorganizowałyśmy spotkanie dla nauczycieli bibliotekarzy. Odbyło się ono z okazji trwającego Miesiąca Bibliotek Szkolnych obchodzonego pod hasłem "Biblioteka szkolna - klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości". Uczniowie pod kierunkiem Pani Katarzyny Karpińskiej przygotowali wspaniałą część artystyczną. Dyskutowaliśmy również na temat dobrych praktyk w bibliotekach szkolnych. W spotkaniu wzięło udział ponad 20 osób. Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w Fotogalerii.

NIE TYLKO KSIĄŻKI POWSTAJĄ Z PAPIERU - relacja z warsztatów

W dniach 14 i 16 maja w naszej Bibliotece na kolejnych warsztatach zebrało się liczne grono nauczycieli. Tym razem zajęcia prowadził Pan Andrzej Sierak - nauczyciel bibliotekarz z Krasnosielca. Odsłaniał tajniki origami modułowego. Poza tym - w związku ze zbliżającym się Dniem Matki - wykonywaliśmy metodą iris folding serce z papieru oraz tulipany metodą origami. Efekty pracy można obejrzeć w fotogalerii. Na kolejne warsztaty zapraszamy po wakacjach.

8-15 maja - TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce Filia w Przasnyszu zaprasza w dniach 8 - 15 maja 2012 roku do udziału w obchodach Tygodnia Bibliotek przebiegających pod hasłem "Biblioteka ciągle w grze"
W programie:

 • "Złóż życzenia Bibliotece" - czytelnicy tworzą kartę z życzeniami
 • "Herbatka z bibliotekarzem" - 8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek zapraszamy na degustację pysznej herbaty oraz "książkowych rarytasów" - Wypożyczalnia
 • Wystawa "Nie samą książką bibliotekarz żyje..." - prezentacja pasji bibliotekarzy - Czytelnia
 • "Ćwicz umysł - bądź w grze" - wystawa książek popularyzujących gry i zabawy wspomagające rozwój - Wypożyczalnia
 • Warsztaty z papieroplastyki i orgiami "Nie tylko książki powstają z papieru" - w dniach 14 i 16 maja o godz. 14.00 - prowadzi bibliotekarz z pasją - Czytelnia

 • DECOUPAGE DLA POCZĄTKUJĄCYCH - relacja z warsztatów

  W dniach 18 i 19 kwietnia 2012 w Bibliotece Pedagogicznej w Przasnyszu przy ul. Szpitalnej 10 odbyły się warsztaty dla nauczycieli "Decoupage dla początkujących". W spotkaniach wzięło łącznie udział prawie 40 osób. Każdy ozdabiał zakładkę do książki oraz przedmiot przyniesiony z domu (kubek, słoiczek, wazon, butelkę itp.). Wykonane dzieła można obejrzeć w Fotogalerii.

  WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY - relacja

  W dniu 17 kwietnia 2012 w sali komputerowej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Przasnyszu odbyły się warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy na temat "Komputer i Internet w pracy nauczyciela bibliotekarza - na przykładzie bloga.
  Uczestnicy spotkania poznali zasady tworzenia konta na Blogerze. Każdy stworzył własny blog, który będzie mógł rozbudowywać zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.

  WERNISAŻ WYSTAWY "200. ROCZNICA URODZIN ZYGMUNTA KRASIŃSKIEGO

  W dniu 27 marca 2012 w Bibliotece Pedagogicznej w Przasnyszu przy ul. Szpitalnej 10 odbył się wernisaż wystawy "200. rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego".
  Sejmik Województwa Mazowieckiego ustanowił rok 2012 na Mazowszu rokiem trzech poetów: Władysława Broniewskiego, Władysława Sebyły i Zygmunta Krasińskiego. Chcąc przybliżyć postać sławnego krajana, Biblioteka Pedagogiczna pozyskała ze zbiorów Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wystawę planszową dotyczącą Zygmunta Krasińskiego.
  Na wystawę przybyli zaproszeni goście, m. in.: Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce Anna Grabowska, dyrektorzy i kierownicy placówek oświatowych i kulturalnych, nauczyciele i bibliotekarze oraz osoby zainteresowane życiem i twórczością wieszcza. Zgromadzonych gości przywitała kierownik biblioteki Ewa Żbikowska. Wernisaż uświetnił swoim wystąpieniem Dyrektor Muzeum Romantyzmu Roman F. Kochanowicz. Wystawie towarzyszyła projekcja multimedialna. Uczestnicy spotkania mogli delektować się słodkim poczęstunkiem, który ufundowała przasnyska Cukiernia Kaczorek.
  Wystawa jest dostępna w czytelni Biblioteki Pedagogicznej od 27 marca do 12 kwietnia 2012. Zgłoszenia na grupowe zwiedzanie wystawy pod numerem telefonu 29-752-24-17.

  KWIATY Z KREPINY - relacja z warsztatów

  W dniach 6 i 14 marca 2012 roku nauczyciele po raz kolejny spotkali się w gościnnych progach Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu przy ul. Szpitalnej 10. Tym razem - pod okiem pani Katarzyny Parciak - uczyli się robić kwiaty z krepiny. Uczestnicy mieli okazję poznać technikę tworzenia pięknych krokusów, przebiśniegów, zawilców, róż, narcyzów i innych kwiatowych zwiastunów wiosny. Dowiedzieli się, jakich materiałów i narzędzi używać, aby uzyskać jak najlepsze efekty.
  Warsztaty pokazały, że nauczyciele mają ogromny talent plastyczny - specjalnie dla nich Biblioteka planuje zorganizowanie jeszcze w tym roku szkolnym zajęć z decoupage i orgiami. Tradycyjnie spotkaniu towarzyszyła wystawa literatury fachowej - tym razem promowaliśmy książki dotyczące wykonywania ozdób świątecznych, bukietów i papieroplastyki.

  EDUKACJA REGIONALNA - INNE SPOJRZENIE - relacja z warsztatów

  W dniu 24 lutego 2012 roku Biblioteka Pedagogiczna wspólnie z Zespołem Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu oraz Grupą Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułkiem Strzelców Syberyjskich zorganizowała spotkanie "Edukacja historyczna - inne spojrzenie". Zebranych powitał Dyrektor ZMSP, Piotr Kołakowski oraz Kierownik Filii Biblioteki Pedagogicznej, Ewa Żbikowska. Spotkanie przeznaczone było głównie dla nauczycieli, bibliotekarzy i regionalistów. Zaszczyciła je swoją obecnością Wójt Gminy Przasnysz, Grażyna Wróblewska. Pierwszą część prowadziła Irena Kolwicz-Markowska, która zaprezentowała bogaty zbiór różnego rodzaju regionaliów gromadzonych od lat przez bibliotekę. Są wśród nich książki rodzimych twórców, jak i literatura opisująca nasz region. Biblioteka gromadzi również druki ulotne, pocztówki, foldery, kalendarze, filmy, nagrania muzyczne. Tego typu publikacje są ważnym źródłem informacji dla nauczycieli, którzy rozbudzają wśród swoich wychowanków miłość do "Małej Ojczyzny". W kolejnej części spotkania Mariusz Łyszkowski, nauczyciel ZMSP w Przasnyszu, a jednocześnie jeden z założycieli grupy rekonstrukcyjnej 14 Pułk Strzelców Syberyjskich, zapoznał uczestników spotkania z ideą tej grupy, inicjatywami edukacyjnymi, jakie podejmują. Duże zainteresowanie wzbudziły zdjęcia oraz film dotyczący rekonstrukcji Powstania Styczniowego, która miała miejsce w Przasnyszu w dniu 23 stycznia tego roku. Zebrani obejrzeli także wystawę grafik Artura Grottgera. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością członkowie GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich w strojach z epoki - Leszek Myślak i Andrzej Sierak. Film i fotografie zaprezentował Mariusz Mocek, reżyser przasnyskiej rekonstrukcji. W tym miejscu zwracamy się z prośbą do osób, które posiadają ciekawe materiały dotyczące naszego regionu, o przekazywanie ich do Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu przy ul. Szpitalnej 10. Dzięki temu nie ulegną one rozproszeniu i będą stanowić cenne źródło wiedzy dla badaczy regionu i przyszłych pokoleń.
  Zdjęcia ze spotkania mozna obejrzeć w Fotogalerii.

  TAŃCE INTEGRACYJNE - relacja z warsztatów

  W dniu 8 lutego 2012 roku o godz. 15.00 w Bibliotece odbyły się kolejne w tym roku warsztaty dla nauczycieli. Tym razem tematem przewodnim był taniec integracyjny. Spotkanie przeprowadził Pan Jarosław Dawidziuk, nauczyciel ZSP w Przasnyszu. Nauczyciele poznali lub przypomnieli sobie kroki kilkunastu tańców w kręgu, w parach oraz na siedząco. Były to tańce zarówno polskie - jak "W murowanej piwnicy" czy wielkopolska "Lelija", jak i żywiołowe niemieckie i austriackie polki czy przepiękne, nastrojowe tańce chorwackie i serbskie. Intensywne zajęcia ruchowe wprawiły wszystkich w świetny, karnawałowy nastrój, zintegrowały uczestników, a jednocześnie doskonale ich zrelaksowały. Zebrani podkreślali wspaniałą atmosferę panującą na warsztatach i jak zwykle prosili o następne. Spotkaniu towarzyszyła wystawa nowości książkowych i multimediów dla nauczycieli. Jako organizatorzy cieszymy się, że nasze spotkania mają już swoich stałych uczestników, ale również za każdym razem przybywają nowe osoby. Mamy nadzieję, że tak będzie nadal. Na ten rok szkolny planujemy jeszcze zorganizowanie dwóch spotkań. Tym razem będą to zajęcia plastyczne - w marcu artystka ludowa nauczy nas robić kwiaty z krepiny, a w kwietniu osoby zainteresowane poznają tajniki decoupagu.
  Zdjęcia z warsztatów w fotogalerii.


  WIDZĘ I OPISUJĘ - relacja z warsztatów edukacji dziennikarskiej

  W dniu 17 stycznia 2012 roku o godz. 12.00 w czytelni naszej Biblioteki odbyły się kolejne w tym roku szkolnym warsztaty dla nauczycieli. Tym razem tajniki pracy dziennikarskiej przekazała zebranym Pani Elżbieta Tyniecka, nauczycielka języka polskiego w LO im KEN w Przasnyszu, doktorantka IBL w Warszawie.
  W warsztatach uczestniczyło 18 nauczycieli z przedszkoli i szkół z Przasnysza, Jednorożca, Chorzel, Krasnosielca, Krzynowłogi Małej, Bogatego, Krępy Nowej, Pościenia.
  Uczestnicy dowiedzieli się, jak zredagować artykuł - poznali zasady tytułowania, segmentacji tekstu. Ćwiczyli redagowanie informacji i komentarzy. Prowadząca przygotowała mnóstwo ćwiczeń stylistycznych, przypomniała podstawowe zasady konstruowania wypowiedzi pisemnych, zasady adiustacji tekstu. Nauczyciele brali udział w grach edukacyjnych związanych z pracą dziennikarza, samodzielnie redagowali pierwsze artykuły. Na koniec wspólnie stworzyli kodeks etyki dziennikarskiej.
  W czasie zajęć odwiedził nas Pan Grzegorz Herubiński, dziennikarz "Kuriera Przasnyskiego", który opowiedział o tajnikach pracy dziennikarskiej.
  Zapraszamy do obejrzenia fotografii z warsztatów w fotogalerii.

  Działaj z pasją - relacja z warsztatów

  Rok szkolny 2011/2012 został ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej "Rokiem Szkoły z Pasją". Na stronie ministerstwa czytamy, że "indywidualne podchodzenie do potrzeb uczniów, odkrywanie ich uzdolnień i zainteresowań jest jednym z najważniejszych zadań szkoły. W każdym uczniu drzemie bowiem jakiś talent, każdy ma inne potrzeby rozwojowe, możliwości i pasje. Niezmiernie ważne jest nie tylko rozbudzanie tych pasji, ale umiejętne ich rozwijanie". Bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywają nauczyciele.
  Chcąc pomóc nauczycielom w odkrywaniu ich pasji zorganizowaliśmy w dniach 8 i 13 grudnia warsztaty "Działaj z pasją". Z zaproszenia skorzystało ponad 40 osób - pedagogów pracujących z dziećmi w różnym wieku - od przedszkola do szkoły ponadgimnazjalnej. Do Biblioteki dotarli poloniści, bibliotekarze, matematycy, nauczyciele przedszkola i nauczania początkowego, wychowawcy świetlic szkolnych z Przasnysza, Bogatego, Krzynowłogi Małej, Ulatowa-Adam, Duczymina, Jednorożca, Krasnosielca, Karwacza.
  Zebrani poznali ofertę najnowszej literatury dostępnej w Bibliotece, która pomoże im opracować atrakcyjną ofertę zajęć dla uczniów. Zaproponowaliśmy uczestnikom zabawy integracyjne na lepsze poznanie grupy, tańce w kręgu i na siedząco, ćwiczenia manualne z wykorzystaniem surowców wtórnych, zabawy plastyczne.
  Nauczyciele podkreślali, że zajęcia były dla nich inspiracją do pracy, okazją do spotkania i wymiany doświadczeń, a także dały możliwość oderwania się - chociaż na chwilę - od codziennych obowiązków, pozwoliły poczuć się dzieckiem.
  Obecni jednomyślnie stwierdzili, że czekają na kolejne warsztaty. Zapewniamy, że spotkania będą odbywały się cyklicznie. Zapraszamy do współtworzenia warsztatów, do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.
  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z warsztatów w FOTOGALERII.

  Psychologiczny wymiar pracy nauczyciela bibliotekarza - spotkanie z psychologiem

  W dniu 23 listopada 2011 roku o godz. 10.00 spotkali się nauczyciele bibliotekarze z naszego powiatu. Pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty dotyczyły stresu i innych problemów psychologicznych w pracy nauczyciela bibliotekarza. Prowadziła je Pani Karolina Smolińska-Orłowska, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przasnyszu. Omówiliśmy przyczyny, objawy i skutki zachowań związanych ze stresem i złością. Zebrani dowiedzieli się, jak można radzić sobie z negatywnymi emocjami, które są nieodłącznym elementem naszego życia - zarówno zawodowego, jak i osobistego.


  Wielkanocne inspiracje - warsztaty dla nauczycieli

  W dniu 6 kwietnia 2011 roku o godz. 15.30 odbyły się kolejne w tym roku szkolnym warsztaty. Tym razem dotyczyły one wykonywania ozdób i dekoracji świątecznych.
  Trzydziestu nauczycieli - z przedszkoli i szkół Przasnysza, Jednorożca, Nowej Krępy, Krasnosielca, Czernic Borowych, Bogatego, Dobrzankowa i Karwacza - wykonywało kwiaty z papieru, kurczaczki, baranki i inne ozdoby związane z wiosną i Wielkanocą.
  Poza tym zebrani dzielili się własnymi pomysłami oraz zapoznali się z ofertą Biblioteki Pedagogicznej.

  Spotkanie nauczycieli-bibliotekarzy w dniu 17 marca 2011 r.

  W dniu 17 marca 2011 roku odbyło się kolejne spotkanie nauczycieli-bibliotekarzy powiatu przasnyskiego. Przybyło na nie 19 osób. Temat szkolenia "Katalogi i kartoteki jako pomoc dla ucznia i nauczyciela na przykładzie kartoteki regionalnej" omówiła p. Irena Kolwicz-Markowska. Zwróciła uwagę na rolę katalogów i kartotek bibliotecznych, zaprezentowała dział "Raegionalia" na stronie internetowej biblioteki.
  W dalszej części spotkania zebrani zostali zapoznani z ostatnimi zmianami w UKD i JHP.
  Na koniec wywiązała się dyskusja dotycząca bieżących problemów w pracy nauczycieli-bibliotekarzy.

  Anioły w Bibliotece

  W dniach 1-3 grudnia w Bibliotece Pedagogicznej odbyły się warsztaty dla nauczycieli pt. "Święta tuż, tuż... niebanalne pomysły na ozdoby świąteczne". Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Nawet trudne warunki atmosferyczne nie przeszkodziły ponad 40 osobom w dotarciu do Biblioteki.
  Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania tekstu literackiego "Magia Świąt Bożego Narodzenia".
  Uczestnicy wykonywali ozdoby z papieru i zużytych płyt CD - gwiazdki i choinki, wyczarowywali anioły z najprostszych materiałów, m.in. z filtrów do kawy, serwetek tortowych, folii aluminiowej czy podstawek do jajek. Efekty pracy można obejrzeć w fotogalerii.
  Nauczyciele zapoznali się również z ofertą wydawniczą nawiązującą do tematu warsztatów - obejrzeli książki i czasopisma związane z papieroplastyką, wykonywaniem ozdób z guzików, gipsu, masy solnej i wiele innych. Zapoznali się też ze zbiorami multimedialnymi o charakterze świątecznym - filmami i nagraniami kolęd.
  Piękne, własnoręcznie wykonane anioły, dźwięki kolęd i pastorałek, blask świec oraz zapach piernika wprowadziły zebranych w magiczny nastrój Świąt Bożego Narodzenia.
  Kolejne warsztaty już w 2011 roku.

  Warsztaty dla nauczycieli - nowa forma pracy Biblioteki

  W dniach 17-19 listopada 2010 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Przasnyszu odbyły się warsztaty dla nauczycieli "Integracja grupy - elementy pedagogiki zabawy". Wzięło w nich udział 47 osób - nauczyciele przedszkoli i szkół, wychowawcy świetlic oraz bibliotekarze z Przasnysza i innych miejscowości naszego powiatu.
  Spotkanie zainicjowało nową formę współpracy Biblioteki z nauczycielami. Obok tradycyjnych metod pracy z użytkownikiem Biblioteka staje się nowoczesnym centrum wymiany myśli pedagogicznej.
  Warsztaty dały możliwość wymiany doświadczeń, poznania się, integracji środowiska nauczycielskiego naszej okolicy. Uczestnicy przyznali, że nie mają zbyt wielu okazji, żeby się spotkać, podyskutować, a przez to wzbogacić swój warsztat pracy. Wyrazili potrzebę kontynuowania tego typu spotkań.
  Uczestnicy mieli okazję zatańczyć w kręgu, poznać interesujące zabawy integracyjne. Nauczyciele "wyszli zza biurka" i brali czynny udział we wszystkich grach i zabawach warsztatowych - wykonywali przebrania z kolorowej bibuły, bawili się w "sałatkę owocową", "trzy rzędy", "idziemy-stop". Aktywna forma spotkania umożliwiła wyrażenie swoich emocji poprzez zabawę, dała okazję do oderwania się chociaż na chwilę od codziennych problemów.
  Spotkanie było również okazją do poznania bogatej oferty Biblioteki Pedagogicznej - książek, czasopism oraz zbiorów specjalnych. Zaprezentowano trzy wystawy prezentujące wybór literatury z zakresu pedagogiki zabawy, nowości z zakresu nowoczesnych metod nauczania, wychowania, psychologii, multimedia - filmy, programy edukacyjne, nagrania muzyczne, książki mówione.
  Mamy nadzieję, że część przeprowadzonych działań zostanie w pamięci uczestników i stanie się inspiracją w ich pracy zawodowej z uczniami.
  Zdjęcia z warsztatów do obejrzenia w Fotogalerii.

  Spotkanie nauczycieli-bibliotekarzy
  26 października 2010 r.

  We wtorek 26.10.2010 w Bibliotece Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Przasnyszu odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie dla nauczycieli-bibliotekarzy z terenu powiatu przasnyskiego. Wzięły w nim udział 23 osoby.
  Z okazji trwającego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie zaprezentowali wspaniałą część artystyczną. Wcielili się w bohaterów ulubionych bajek i baśni.
  Część warsztatowa odbyła się pod hasłem "Pedagogika zabawy i inne niekonwencjonalne formy pracy biblioteki szkolnej". Zebrani obejrzeli prezentację multimedialną nt. głównych zasad pedagogiki zabawy przygotowaną przez p. Anetę Dobrzyńską oraz wzięli udział w zabawie dydaktycznej "Ćwierćland". Otrzymali także materiały szkoleniowe. Zdjęcia ze spotkania do obejrzenia w Fotogalerii.
  Organizatorzy dziękują Pani Dyrektor Sabinie Olszak, nauczycielom-bibliotekarzom Paniom Iwonie Cichowskiej i Małgorzacie Drejer-Borowej za zaproszenie i ogromną gościnność, Paniom Marcie Waleszczak, Wiesławie Chrzanowskiej, Agnieszce Gadomskiej, Jolancie Rutkowskiej za przygotowanie części artystycznej oraz uczniom za wspaniałą grę aktorską.
  Kolejne spotkanie zaplanowano na grudzień 2010 roku.

  Wernisaż wystawy fotograficznej "Barwy Przasnysza..."
  12 maja 2010 r.

  W środę 12.05.2010 w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce Filia w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy laureatów konkursu fotograficznego "Barwy Przasnysza" połączony ze spotkaniem nauczycieli bibliotekarzy powiatu przasnyskiego.
  Konkurs skierowany był do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Miał na celu propagowanie fotografii jako formy wyrazu artystycznego i wrażliwości estetycznej, a przede wszystkim odkrywanie walorów swojej miejscowości.
  Jury w składzie:
  Magdalena Zawadzka (fotograf - Zakład Fotograficzny Fotorenoma),
  Tomasz Jakubowski (plastyk - Miejski Dom Kultury),
  Jolanta Gołębiewska (dyrektor Naszej Szkoły, Kierownik Szkolenia Praktycznego w Zespole Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu),
  Ewa Żbikowska (kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu),
  stanęło przed trudnym wyborem wyłonienia najlepszych prac. A było co podziwiać... spośród wielu interesujących fotografii, które dotarły do BP w Przasnyszu zostały wyłonione zwycięskie prace:

  I miejsce - "Rzeka Węgierka" -autorstwa Kariny Urbańskiej - tegorocznej absolwentki LO KEN w Przasnyszu
  II miejsce - "Jasne strony Przasnysza" - autorstwa Daniela Frączka - ucznia I klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. mjr H. Sucharskiego w Przasnyszu
  III miejsce - "Rzeka przy drodze rowerowej" - autorstwa Mateusza Kowalczyka - ucznia III klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. mjr H. Sucharskiego w Przasnyszu.

  Wyróżnienia otrzymali:
  Milena Kozak - uczennica III klasy Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Noblistów Polskich w Przasnyszu,
  Iwona Kosińska, Aleksandra Bielska, Ewelina Imielska, Damian Gadomski - uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. mjr H. Sucharskiego w Przasnyszu.
  Fundatorem nagród była Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce.
  Wszystkie nagrodzone zdjęcia można obejrzeć w zakładce Fotogaleria.
  Na uroczystość przybyli m. in.: Pani Anna Grabowska - dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce, Pani Jolanta Siejka - wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. mjr H. Sucharskiego w Przasnyszu, Pan Piotr Kaszubowski - kierownik Muzeum Historycznego w Przasnyszu.
  Uroczyste wręczenie nagród poprzedzone było częścią artystyczną w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum w Przasnyszu pod kierunkiem pań Bernadety Kruszewskiej i Beaty Gadomskiej - nauczycieli bibliotekarzy. Młodzież zaprezentowała program poetycki "Obrazki z życia" oparty na twórczości poetów niemieckich.
  Po wręczeniu dyplomów i nagród rzeczowych (w tym nagrody głównej - ramki cyfrowej), zebrani podziwiali nagrodzone fotografie.

  Spotkanie nauczycieli-bibliotekarzy w dniu 12 maja 2010 r.
  na temat: "Rola biblioteki szkolnej w kształtowaniu wizerunku szkoły"

  W spotkaniu nauczycieli-bibliotekarzy wzięły udział 24 osoby. Na pierwszą część spotkania złożył się wernisaż wystawy laureatów konkursu fotograficznego "Barwy Przasnysza...", uświetniony występem artystycznym "Obrazki z życia" opartym na twórczości poetów niemieckich. Program wykonała młodzież gimnazjalna pod kierunkiem Pani Bernadety Kruszewskiej i Beaty Gadomskiej.
  Występ ten stanowił znakmity przykład ilustrujący, w jaki sposób biblioteka szkolna przez swoje m\niekonwencjonalne działania kreuje wizerunek szkoły - a taki właśnie temat przyświecał drugiej części spotkania, czyli warsztatom dla nauczycieli-bibliotekarzy z terenu powiatu przasnyskiego.
  Na program tej części spotkania złożyła się m.in. prezentacja multimedialna "Rola biblioteki szkolnej w kreowaniu wizerunku szkoły" przygotowana przez Anetę Dobrzyńską, sprawozdanie z Seminarium w Bibliotece Narodowej z cyklu "Biblioteki w systemie edukacji i kultury" oraz pokaz fotografii "Przasnysz dawniej" przygotowany przez Irenę Kolwicz-Markowską.
  Z okazji przypadającego 8 maja Dnia Bibliotekarza życzenia zebranym złożyła Pani Ewa Żbikowska - kierownik Filii Biblioteki Pedagogicznej. Podkreśliła również, że spotkanie odbywa się w czasie Tygodnia Bibliotek (8-15 maja), obchodzonego w tym roku pod hasłem: "Biblioteka - Słowa, dźwięki, obrazy.
  Spotkanie zakończyła dyskusja - której główny wniosek brzmi: kreatywna biblioteka - to biblioteka widzialna w środowisku, pomocna, otwarta na potrzeby użytkownika.

  Spotkanie nauczycieli-bibliotekarzy w dniu 04 maja 2009 r.
  na temat: "Opracowanie rzeczowe wydawnictw zwartych z wykorzystaniem nowej edycji tablic UKD"

  W kolejnym spotkaniu nauczycieli-bibliotekarzy wzięło udział 20 osób. Zebranych powitała Pani Luiza Dawidziuk, która przedstawiła program spotkania oraz zaprezentowała krótką historię UKD oraz scharakteryzowała najnowsze wydanie tablic. Głowną część spotkania poprowadziła Pani Irena Kolwicz-Markowska. Omówiła zasadnicze różnice pomiędzy poprzednim wydaniem tablic UKD z 1997 roku, a wydaniem z 2006 roku, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w dziale 37 (Pedagogika). Wykład wzbogaciła prezentacją multimedialną przygotowaną przez Panią Anetę Dobrzyńską. Spotkanie zakończyła dyskusja.

  Spotkanie dla nauczycieli nauczania początkowego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Przasnyszu w dniu 30 marca 2009 r.
  na temat: "Oferta edukacyjna Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu dla nauczycieli nauczania początkowego - książki, czasopisma, multimedia"

  W spotkaniu wzięło udział 11 nauczycielek klas 0-3. Zostały zapoznane z nowościami wydawniczymi z zakresu metod nauczania w klasach młodszych, wychowania, psychologii, pracy z uczniem trudnym i zdolnym. Panie poznały tytuły prenumerowanych przez Bibliotekę czasopism pedagogicznych oraz bogatą ofertę zbiorów multimedialnych. Każda z nauczycielek otrzymała materiały informacyjne dotyczące działalności Biblioteki Pedagogicznej oraz wykazy nowości książkowych i multimedialnych.

  Spotkanie nauczycieli-bibliotekarzy w dniu 20 marca 2009 r.
  na temat: "Prawo biblioteczne w pracy biblioteki szkolnej"

  Spotkanie nauczycieli - bibliotekarzy powiatu przasnyskiego odbyło się w dniu 20 marca 2009 roku, w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu. Zebranych powitała kierownik Filii - Pani Ewa Żbikowska. Przedstawiła porządek spotkania i omówiła sprawy bieżące. Część szkoleniową poprowadziła Pani Irena Kolwicz-Markowska. Omówiła następujące zagadnienia: akty prawne dotyczące organizacji i działania bibliotek szkolnych, problemy związane z hospitacją, zastępstwami i godzinami ponadwymiarowymi w bibliotekach szkolnych, obowiązujące normy biblioteczne oraz przydatne adresy stron internetowych, system informacji prawnej Legalis. Wykład został wzbogacony prezentacją multimedialną. W następnej części spotkania bibliotekarze zwiedzali nowe pomieszczenia biblioteki szkolnej Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu. Po bibliotece oprowadzał Pan Mariusz Łyszkowski - nauczyciel-bibliotekarz.

  Spotkanie nauczycieli-bibliotekarzy w dniu 29 kwietnia 2008 r.
  na temat: "Promocja czytelnictwa wśród uczniów"

  Spotkanie nauczycieli - bibliotekarzy powiatu przasnyskiego odbyło się w dniu 29 kwietnia 2008 roku, tym razem w bibliotece Szkoły Podstawowej im. A. Chętnika i Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Jednorożcu Zebranych powitała zastępca dyrektora Gimnazjum, pani Jolanta Bączek. Później głos zabrała pani Katarzyna Karpińska, która powitała przybyłych gości oraz przedstawiła program szkolenia. Następnie w programie artystycznym na temat historii książki zaprezentowali się uczniowie klasy 4 szkoły podstawowej oraz klasy 3 gimnazjum. W kolejnej części spotkania pani Teresa Wojciechowska - nauczyciel-bibliotekarz gimnazjum i liceum - opowiedziała o historii biblioteki oraz zaprezentowała formy pracy z czytelnikiem. Pani Katarzyna Karpińska - nauczyciel-bibliotekarz szkoły podstawowej - również opowiedziała o pracy z młodym czytelnikiem. Wszystkim zebranym zaimponowało bogactwo i różnorodność działań podejmowanych w tej placówce - począwszy od lekcji bibliotecznych, poprzez wieczory poezji, konkursy czytelnicze, apele i akademie szkolne. Po prezentacji wywiązała się dyskusja, w trakcie której uczestnicy wymieniali się doświadczeniami ze swojej pracy. Na zakończenie każdy otrzymał zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu i pamiątkową zakładkę oraz złożył wpis w kronice szkolnej. Kolejne spotkanie zaplanowano w październiku 2008 roku.

  Spotkanie nauczycieli-bibliotekarzy w dniu 5 grudnia 2007 r.
  na temat: "Nowe technologie w pracy biblioteki szkolnej na przykładzie biblioteki Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu"

  Spotkanie nauczycieli - bibliotekarzy powiatu przasnyskiego po raz pierwszy w roku szkolnym 2007/2008 odbyło się w dniu 5 grudnia 2007 roku w Bibliotece Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. mjr Henryka Sucharskiego w Przasnyszu. Zebranych powitał wicedyrektor szkoły, pan Wojciech Włodarczyk. Następnie głos zabrała pani Ewa Żbikowska, kierownik Filii Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu, która powitała przybyłe osoby oraz przedstawiła program spotkania. Tematem szkolenia były nowe technologie w pracy biblioteki szkolnej na przykładzie biblioteki ZSP w Przasnyszu. Temat ten w formie prezentacji multimedialnej przygotowała pani Małgorzata Sobiesiak. Omówiła następujące zagadnienia:

 • charakterystyka biblioteki z uwzględnieniem jej specyfiki (wiele kierunków kształcenia, a co za tym idzie konieczność gromadzenia wielotematycznego, specjalistycznego księgozbioru),
 • logo biblioteki jako element promocji placówki,
 • czytelnia,
 • wypożyczalnia - ok. 20 tysięcy egzemplarzy książek (wkrótce zacznie się komputeryzacja zbiorów w programie MOL Optivum),
 • Szkolne Centrum Informacji Multimedialnej (Internet Club) - 3 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu dla uczniów, 1 stanowisko dla nauczyciela - bibliotekarza, regulamin korzystania z Centrum,
 • przydatne strony internetowe dla nauczycieli i uczniów,
 • potrzeba porządkowania dokumentów poprzez tworzenie folderów i podfolderów,
 • zasady korzystania z poczty elektronicznej i komunikatora internetowego

 • Po prezentacji wywiązała się dyskusja, w trakcie której uczestnicy wymieniali się doświadczeniami ze swojej pracy. Na zakończenie każdy otrzymał zaświadczenie o uczestnictwie w szkoleniu oraz materiały informacyjne: aktualny wykaz zbiorów specjalnych dostępnych w Bibliotece Pedagogicznej, ulotki informacyjne i zakładki. Kolejne spotkanie zaplanowano w kwietniu 2008 roku.

  Szkoleniowa Rada Pedagogiczna dla pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przasnyszu
  na temat: "Możliwości wykorzystania warsztatu informacyjnego Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej" w dniu 9 listopada 2007 r.

  Biblioteka Pedagogiczna zorganizowała w dniu 9 listopada 2007 r. szkoleniową Radę Pedagogiczną dla pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przasnyszu. Odbyła się ona w czytelni. W spotkaniu uczestniczyło 11 osób - pedagodzy, psycholodzy i logopedzi zatrudnieni w PPP.
  Zaprezentowano warsztat informacyjny biblioteki:

 • czasopisma o tematyce pedagogicznej i psychologicznej,
 • zbiory specjalne (programy multimedialne, filmy edukacyjne na kasetach video i DVD) z zakresu profilaktyki,
 • nowości książkowe,
 • stronę internetową biblioteki i możliwości korzystania z katalogu on-line
 • Uczestnicy otrzymali materiały informacyjne:
 • zestawienie bibliograficzne nt. ADHD
 • wykaz czasopism pedagogicznych dostępnych w bibliotece
 • wykaz filmów edukacyjnych przydatnych w pracy pedagoga i psychologa

 • Spotkanie autorskie w dniu 25.10.2007 r. z Alfredem Henrykiem Borkowskim - poetą i regionalistą

  25 października 2007 r. w budynku Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu odbyło się drugie spotkanie z cyklu "Ciekawi ludzie, niezwykłe miejsca…" z poetą i regionalistą - Alfredem Henrykiem Borkowskim. Organizatorami spotkania były trzy instytucje - Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Zespół Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu oraz Biblioteka Pedagogiczna w Przasnyszu. Spotkaniu towarzyszyła wystawa twórczości Alferda Henryka Borkowskiego, przygotowana przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu. Licznie przybyłych gości przywitała w imieniu organizatorów dyrektor Zespołu Medycznych Szkół Policealnych pani Barbara Iwosa. Później głos zabrał kierownik Muzeum Historycznego - pan Piotr Kaszubowski, który przybliżył słuchaczom postać gościa. Następnie zaprezentowano część artystyczną, na którą składały się cztery wiersze oraz fragment utworu pisanego prozą. Wiersze czytali uczniowie Zespołu Medycznych Szkół Policealnych, a utwór prozą "Kochający ojciec" z tomiku "Opowieści z rodzinnych stron" pan Piotr Kaszubowski. Recytacji towarzyszyła prezentacja multimedialna przygotowana przez pana Mariusza Łyszkowskiego oraz utwory muzyczne w wykonaniu członków zespołu JOY, działającego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu. W dalszej części spotkania głos zabrał bohater - pan Alfred Henryk Borkowski. W sposób bardzo żywy i interesujący opowiadał o swojej przygodzie z literaturą. Wspominał dzieciństwo i młodość spędzone w Mchowie i Przasnyszu oraz początki kariery zawodowej jako lekarza. Zaprezentował najnowszy tomik poezji "O mojej Łydyni", jak również starsze wydania poezji i prozy. Miłą niespodziankę sprawiła pani Bożenna Parzuchowska, która odczytała wiersz własnego autorstwa "Diagnoza", poświęcony panu Borkowskiemu. Poeta chętnie składał autografy, wymieniał poglądy z zebranymi i dyskutował. Wpisał się również do księgi pamiątkowej. Na zakończenie w imieniu organizatorów oraz wszystkich zebranych głos zabrała pani Ewa Żbikowska, kierownik Biblioteki Pedagogicznej. Podziękowała bohaterowi spotkania za przybycie oraz zaprosiła go na następne spotkanie. Organizatorzy proszą o zgłaszanie propozycji twórców związanych z naszym regionem, z którymi chcieliby Państwo się spotkać. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: bpprzasnysz@ostroleka.bib.edu.pl lub telefonicznie 0-29 752 24 17.

  Spotkanie nauczycieli-bibliotekarzy w dniu 26 kwietnia 2007 r.
  na temat: "Możliwości działań terapeutycznych w bibliotece szkolnej - z uwzględnieniem biblioterapii"

  Spotkanie rozpoczęła kierownik Biblioteki Pedagogicznej Ewa Żbikowska, witając nauczycieli-bibliotekarzy. Następnie przedstawiła program spotkania. Pani Aneta Dobrzyńska omówiła zagadnienie "Biblioterapii - jako przykład działania terapeutycznego w bibliotece szkolnej" w formie prezentacji multimedialnej, w której zawarte zostały następujące pojęcia :

  • z dziejów biblioterapii
  • rodzaje biblioterapi
  • czym jest biblioterapia wg. Boreckiej i Tomasik
  • cele i zadania biblioterapii
  • cechy dobrego biblioterapeuty
  • zasady których należy przestrzegać w trakcie przeprowadzenia takich zajęć.
  Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek dotycząca " Światowego Dnia Książki".
  Nastepnie Pani Luiza Dawidziuk zaprezentowała sprawozdanie ze spotkania w Bibliotece Narodowej w Warszawie, dotyczącego nowych tablic UKD.
  Każdy uczestnik otrzymał materiały szkoleniowe i informacyjne między innymi: wykaz zbiorów specjalnych dostępnych w BP w Przasnyszu (m.in. Tmgv, DVD, CD), wykaz stron internetowych dla nauczycieli i uczniów dotyczących biblioterapii oraz zestawienie bibliograficzne dotyczące tego zagadnienia, a także materiały promujące Bibliotekę Pedagogiczną oraz zaświadczenia uczestnictwa w szkoleniu.

  Spotkanie autorskie z Panem Jarsławem Chorzępa

  W dniu 26 kwietnia w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu odbyło się spotkanie z panem Jarosławem Chorzępa, autorem i wydawcą. Było to pierwsze z cyklu spotkań, zorganizowane we współpracy z Biblioteką Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu.
  Pan Jarosław Chorzępa od 1997 roku jest wydawcą "Fortecy" - pisma przeznaczonego dla wszystkich miłośników architektury obronnej. Na jego łamach opisuje całość dziejów fortyfikacji, począwszy od starożytności po czasy współczesne. Gość zaprezentował zebranym - w formie pasjonującej opowieści oraz projekcji fotografii - dziedzinę swoich zainteresowań, tzn. fortyfikacje. Mało kto wie, że w Polsce liczba tego typu budowli jest bardzo duża, powstawały one od czasu zaborów aż do drugiej wojny światowej. Wiele z nich to wspaniałe osiągnięcia inżynierii wojskowej i różnych szkół architektury obronnej. Są jednak zaniedbane, często pozbawione opieki, zniszczone. Po prelekcji można było uzyskać autograf autora. Ostatnio nakładem wydawnictwa Carta Blanca ukazały się dwie książki autorstwa Jarosława Chorzępa - "Fortyfikacje" - w formie bogato ilustrowanego albumu oraz "Fortyfikacje. Przewodnik po Polsce", są one dostępne również w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu. W związku z dużym zainteresowaniem kolejne spotkania zaplanowano w nowym roku szkolnym. Organizatorzy mają nadzieję, że ten rodzaj spotkań autorskich zdobędzie grono stałych zwolenników, zwłaszcza nauczycieli. Już teraz serdecznie zapraszamy.